Zakładkowa Metoda Zapamiętywania


13 stycznia 2019, 22:34

Nie od dziś wiadomo, że wkuwanie nie ma sensu, a wyznawana przez niektórych uczniów zasada Zakuć-Zdać-Zapomnieć (wyznawana zwłaszcza jeśli chodzi o mniej lubiane przedmioty) mija się z celem. Przecież nie po to sporą część życia spędzamy w szkole żeby bezmyślnie uczyć się dat, nazwisk, terminów czy jakiegokolwiek innego materiału. Znacznie trwalej i przyjemniej przyswaja się wiedzę, wykorzystując skojarzenia.

 

Chodzi o to, żeby uczyć się drogą dedukcji. Kojarz fakty, dedukuj, wyciągaj wnioski, rysuj diagramy, zadawaj pytania i szukaj na nie odpowiedzi, googluj. Rób wszystko żeby nauka była ciekawa, logiczna. Gwarantuję, że wtedy na długo zapamiętasz wyuczony materiał. Pamiętaj przy tym, że mózg nie jest stworzony do zapamiętywania informacji, a do ich przetwarzania.

 

Możesz też skorzystać z Zakładkowej Metody Zapamiętywania (ZMZ). Chodzi o to, żeby wybrać 10 liczb od 1 do 10 (choć można więcej) i przy każdej narysować symbol z którym się kojarzy. U mnie wygląda to tak:

Jakby co, nr 2 to łabędź - wiem, genialny laughing Mniejsza o to. Ważne, żeby był symbol, który kojarzy nam się z danym numerem. Chodzi o to, żeby każdemu z tych symboli nadać ruch. Ok, załóżmy, że chcemy zapamiętać ciąg 10 słów, np. książka, opona, worek i jeszcze 7 innych. Więc wyobrażamy sobie skojarzenie pierwszego słowa z pierwszym symbolem, najlepiej związane z ruchem lub czynnością. Czytamy książkę przy świeczce. Drugie słowo i drugi symbol: łabędź pływa w akwarium na oponie (tak, im bardziej absurdalna scenka, tym lepiej!). Trzecia scenka: serce bije pięściami o worek bokserski. I tak sobie tworzymy historyjki, co tylko dusza zapragnie smile

 

Przyznam się, że dość dużo czasu zajęło mi zrozumienie, o co w ogóle tutaj chodzi - jakoś tak nie umiałam tego pojąć. Ale potem? Po wypróbowaniu jej na własnym papierze i własnych mazakach stwierdziłam, że to super zabawa! Sprawdzi się na pewno u małych dzieci, jak i dorosłych ludzi. Bardzo pomaga w zapamiętywaniu ciągu słów następujących po sobie, np. jakiejś hierarchii, a przy okazji pobudza do kreatywnego myślenia.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz